právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

­  
banner

 

 

LEDEN 2025

 

titul časopisu

A opět přichází jeden z nejchladnějších měsíců roku, kdy si můžeme od zahrádky trochu odpočinout. Připravte se na další sezonu, na jaře to bude opět rychlé a nebudete stíhat vybírat to nejlepší. Dobrým pomocníkem vám mohou být články od SEMO i Dobrá semena, odrůdy zeleniny se střídají rychleji než u ovoce a ty nové mají mnohdy zajímavé vlastnosti. Za experiment to opravdu stojí a věřte, že nová odrůda se nepovoluje jen z rozmaru šlechtitele. Zajímavý bude pro mnohé článek o Jostě, kterou mnozí dobře znáte a přitom často nevíte, kolik podobných kříženců na "Jo" ještě existuje. A pro dlouhou chvíli se podívejte Kolem světa na nádherná aranžmá v Zahrádkářce a ti odvážnější si něco podobného mohou vytvořit sami.


Cena ve volném prodeji 49 Kč, v předplatném 42 Kč

Předplatné časopisu je cenově výhodnější

Předplatné zajišťuje společnost SEND Předplatné s.r.o., Ve Žlíbku 1800/77, 193 00 Praha 9, tel. 225 985 225, 777 333 370 každý všední den 8.00-18.00 hodin, email: zahradkar@send.cz, web: www.send.cz/zahradkar.
Cena časopisu u předplatného činí 42 Kč, u stánkového prodeje 49 Kč. Oproti stánkovému prodeji tak ušetříte ročně 72 Kč a navíc dostanete různé dárky - dvě monotematické brožury "Knihovnička zahrádkáře", vzorky osiv, hnojiv a vždy s lednovým vydáním i stolní týdenní kalendář "Zahrádkářův rok" plný rad do zahrady.

PŘEDPLATIT ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ

-
Šalvěj hajní 'Caradonna Pink'

Novinky a méně známé druhy a odrůdy trvalek

V dnešním článku si před­sta­víme několik novějších ale i méně známých, ale velmi atraktivních trvalek, které určitě stojí zato na zahradě vyzkoušet.

Začít můžeme rostlinou na první pohled jistě známou a rozšířenou. Jde o šalvěj hajní (Salvia nemorosa). Novými bude v tomto případě několik jejích odrůd, které výrazně obohacují sortiment těchto oblíbených zahradních trvalek. Jednou z nej­lepších odrůd, která se v po­sled­ních letech dostala na trh je sytě růžově kvetoucí 'Caradonna Pink'. Jde o sesterskou odrůdu známějšího a mimořádně oblíbeného, tmavě modrofialově kvetoucího kultivaru 'Caradonna'. 'Caradonna Pink' si podržela vzpřímený habitus, je odolná k poléhání a vyniká také tmavě vínovými květními stonky a tmavě růžovými až nachovými listeny a kalichy. Podobně jako ostatní odrůdy nakvétá v první polovině května a během léta opakuje kvetení. Růžově kvetoucí je další šalvějová novinka. Jde o kultivar 'Rose Marvel'. Tato odrůda se z běžného sortimentu vymyká neobvykle velkými květy a poměrně kompaktním habitem, dorůstá zhruba výšky 40-50 cm. I zde je k dispozici podobný, ale modrofialově kvetoucí kultivar 'Blue Marvel'. Obě odrůdy velmi ochotně opakují kvetení v létě a dokvétají ještě v průběhu podzimu.

(Celý článek najdete na straně 6)

Elektronickou podobu Zahrádkáře nabízí DIGIPORT

Máte raději elektronickou podobu novin a časopisů? I Zahrádkář si můžete v této formě pořídit, a to mnohem levněji než v tištěné verzi. Časopis na "DIGIPORTU" stojí jen 39 Kč, předplatné na rok vás vyjde na 384 Kč.

 

 

-
Cedrát, Buddhova ruka

Klasifikace, původ a objevení citrusů ve Středozemí

V následujícím ročním seriálu vám představím některé zás­tup­ce rodů podskupiny Citriane z čeledi routovitých a budu pro všechny využívat společný název citrusy. Je to určité zjednodušení, protože názory botaniků na klasifikaci v rámci této čeledi se značně liší, a navíc vznikly a vznikají nové vzdálené hybridy jak mezidruhové, tak mezi­ro­dové.

Citrusy pocházejí z asijských genetických center jako Indické, Indonésko-indočínské, Čínsko-japonské a specifické rody vznikly též v Australském genetickém centru. Odtud se potom šířily dál. Do oblasti Středozemí či její blízkosti se nejdříve dostal druh Citrus medica, česky zvaný cedrát. Ostatní druhy značně později, a již zde ve Středomořském genetickém centru vznikaly nové kultivary především cestou spontánních mutací, v současné době pak především řízenou hybridizací. Zmíněný cedrát se v antice nazýval citrus a až mnohem později botanik Linné využil tento název k označení celého rodu Citrus. Dle různých učenců pochází buď z Číny, nebo Indie.

(Celý článek najdete na straně 12)

­  
Květenství kaliny bodnanské

Zimní květy

Může se zdát, že během zimy nás toho moc v zahradách a par­cích nezaujme. Opak je ale pravdou. Existují dřeviny, které v zimě "nespí", a poutají po­zor­nost, často i na dálku. Pozornost poutají nejen barevností květů, ale některé druhy i vůní svých květů. Většina z nás jistě zná zimní klasiky jako je vilín (Hamamelis) nebo kalina (Vi­bur­num), zmíněny budou ale i další druhy.

Známou stálicí, která krásně a intenzivně voní je kalina vonná (Vibrunum farreri syn. fragrans). Druh pocházející z Číny, který mnohdy kvete již v prosinci (v závislosti na počasí). Dorůstá výšky okolo 2,5 m a má vzpřímený habitus. Listy jsou obvejčité, pilovité a vrásčité, koncem vegetace se barví dočervena. Drobné, bílorůžové a intenzivně vonící květy vytvářejí květenství zvané lata. Při větších mrazech rozkvetlé květy zmrznou, ale při oblevě velmi brzy vykvetou další. Druh nemá speciální nároky na pěstování, jen mu nesvědčí dlouhodobé sucho. Křížencem předchozího druhu je kalina bodnanská (Vibrunum x bodnantense). Jedná se křížence kaliny vonné a kaliny velkokvěté. Oproti předchozímu druhu se liší o něco většími listy a květy.

(Celý článek najdete na straně 18)

­  
Jogusto

Josta, nenáročná bobulovina II

Již desítky let používáme pouze odrůdu Josta. Jedná se o základní odrůdu, ale příležitostně se tak může jmenovat i jiná odrůda téhož druhu, která se tak snadněji prodá. Občas se setkáváme například s odrůdou Jogranda nebo Jonova, která se obvykle neprodává jako josta, ale jako černý rybíz. V jiných případech se setkáváme s omyly nebo neúmyslným klamáním z neznalosti. To je například případ nabídky odrůdy Jostabes, která není odrůdou. Jostabes je pouze nizozemský název josty.

Jogusto - švýcarská odrůda patřící do skupiny Confi Beere. Oproti předchozím odrůdám roste silně, dosahuje šířky a výšky 170-180 cm. Díky tomu je odrůda vhodná i pro pěstování rýnským systémem se třemi základními výhony. Keře rostou celkově bujně a velmi zdravě. Plody dozrávají na začátku července, ale zralosti dosahují až koncem srpna. V době sklizně mají téměř černou barvu. Plody nedozrávají rovnoměrně, ale pokud se keře používají ke zpracování, sklízejí se ve stejnou dobu, kdy jsou 2/3 plodů plně zralé. Pektiny z méně zralých plodů jsou vynikající pro konzervaci džemů, marmelád a želé. Plody jsou velké až velmi velké, dosahují průměrné velikosti 1,8 cm. Chuť je příjemná a osvěžující. Kromě výše uvedených způsobů zpracování jsou plody vhodné zejména k mražení a přípravě koktejlů. Odrůda je velmi odolná vůči houbovým chorobám a pěstuje se bez chemické ochrany.

(Celý článek najdete na straně 35)

­  
-
Květy jsou citlivé na mráz.

Meruňka na zahradě I

Meruňka obecná (Prunus ar­me­niaca) pochází z Číny. Zde se také vyskytují odrůdy, které byly použity pro křížení s některými domácími odrůdami a daly tak vzniknout některým novějším odrůdám zajímavých vlastností. Na naše území se dostala z oblastí kolem Středozemního moře.

Vzhledem k poměrně značné náročnosti meruněk na klimatické podmínky se dříve produkčně pěstovaly převážně na jižní Moravě, v Čechách v oblasti Polabí, na zbytku území spíše samozásobitelsky. Lze však konstatovat, že s postupně se měnícími klimatickými podmínkami našeho území a také s vyšlechtěním nových odrůd, které jsou použitelné i do méně příznivých podmínek, se hranice možnosti pěstování meruněk posunuje vzhledem k nadmořské výšce výše a vzhledem k zeměpisné šířce severněji, než tomu bylo v minulosti.

(Celý článek najdete na straně 36)

­  
OBSAH
  • Okrasná zahrada v lednu - kalendárium
  • Novinky a méně známé druhy a odrůdy trvalek
  • Vánoční kaktus
  • Klasifikace, původ a objevení citrusů ve Středozemí
  • Zkuste pěstovat okrasné šťavely
  • Na začátku byl záhon
  • Zimní květy
  • Mokřadní rostliny ozdobí jezírko, tůň i kořenovou čistírnu
  • Začlenění skalky do prostoru
  • Čalounice mokřadní
  • Novinky SEMO v sortimentu květin pro jaro 2025
  • Ovocná zahrada v LEDNU
  • Odpovídá ovocnář Josef Sus
  • Josta, nenáročná bobulovina II
  • Meruňka na zahradě I
  • PIWI odrůdy révy vinné. Zimní a jarní mrazy
  • Zeleninová zahrada v LEDNU
  • Rotující zelenina
  • Výběr z novinek zeleniny SEMO pro jaro 2025
  • Výběr z novinek DobraSemena 2025
  • Hurvínkovy oči
  • Zeleninoví otužilci
  • Václav Větvička odpovídá
  • Saxatilis
  • Piliny a štěpka
  • Rakytník - jeho choroby a škůdci
  • Odpovídá rostlinolékařka Ivana Šafránková
  • Zahrádkářské akce
  • Využijte výhod předplatného
  • Křížovka o ceny
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
  • Z receptáře Blanky Poláčkové
    - Špenátové palačinky
    - Pečené plněné cibule
    - Fazolové minestrone
    - Pečený králík s kořenovou zeleninou
    - Listové šátečky se zeleninovou náplní
  • Bylinné recepty
    - Sirup při nachlazení a horečce
    - Čajová směs při nachlazení a chřipce
    - Čaj na pokažený žaludek
    - Tinktura ze sedmikrásky na kašel
    - Čajová směs proti dráždivému kašli
    - Angínovník při začínající angíně
  • Cesta kolem světa... floristická soutěž ČZS v Olomouci
  • Vykuřovadla z bylin
  • Z kuchyní našich babiček
Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz, z.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny